Německému biologovi se podařilo.....

29. srpna 2009 v 13:13 | Lucy
Německému biologovi se podařilo omladit nervové buňky lidí
Německý biolog Hans Schöler zmanipuloval lidské nervové buňky tak, že se začaly chovat jako kmenové buňky embryí, takže nervovou tkáň bylo možné "omladit". Informuje o tom časopis Nature.
/* <![CDATA[ */ var gData = [ { alt : "Nervové buňky\r\n", description : "Nervové buňky\r\n", author : { author : "", authorUrl :"", source : "Profimedia", type : "dynamic", sourceUrl : "http://www.profimedia.cz" }, small : {url:""}, big : { url:"http://media.novinky.cz/101/181011-gallery1-4j7rz.jpg", width:800, height:450 } } ]; new SZN.GalleryMaker('singleTop','gallPicture',pictureConf,gData); /* ]]> */
Podle Schölera, profesora americké Pennsylvánské univerzity a průkopníka výzkumu buněk, by to mohl být další krok k terapiím, "šitým na tělo" jednotlivých pacientů.
Z kmenových buněk je možné vyvinout jakoukoli tkáň v těle, od kůže po mozek. Proto jsou považovány za "zázračný lék" zítřka, s nímž by bylo možné zvládnout cukrovku, následky infarktu i Parkinsonovu či Alzheimerovu nemoc. Jejich využití ale naráží na etické námitky.
Vědci se proto snaží upravit normální buňky tak, aby se chovaly jako kmenové. Za tím účelem jsou do buněk vkládány nové geny nebo určité bílkoviny. Výsledné výtvory jsou pak známy jako indukované pluripotentní kmenové (IPK) buňky. Poprvé je vytvořili japonští výzkumníci přede dvěma lety.
Nyní se Schölerovi a jeho týmu podařilo něco podobného s nervovými buňkami, získanými z lidského plodu. IPK buňky, které mohou vytvářet novou tkáň, vytvořili přidáním jediného genu, OCT4.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Free Visitor Maps at VisitorMap.org